Concret,am ales materialele de lucru (vezi foto): #DarkWax #BlackWax (optional pentru voi – eu am folosit #AmsterdamGreen ) ,pensula mica de ceara ,lana de otel si lavete de bumbac! 1.-Curatarea piesei,stergerea de praf 2.-Am desfacut manerele metalice moderne ca linie si care vor fi inlocuite ulterior . 3.-Am folosit o umbra de #AmsterdamGreen in amestec cu 30% apa – #efect spalat, USCARE 4.-Ceruirea direct pe furnirul piesei cu #Darkwax, 5.-Accentuarea muchiilor si detaliilor constructive ale piesei ,cu #Blackwax 6.-Lustruirea cu lana de otel si asta e tot! Efectul este uluitor,piesa cu linii moderne ,a capatat a new #Look ! pentru a accentua ideea de rustic am folosit in fotografii niste bucati de sfoara; Sertarele vor avea feroneria potrivita din magazinele de profil,optez pentru metal cu aspect de alama .Voi ce alegeri ati face? Sfaturi:ceruiti in doua straturi succesive daca mobilierul este uscat, -respectati timpii de lucru -incepeti lustruirea cu laveta de bumbac,apoi cu lana de otel pt un finisaj mai lucios Retineti ca toate materialele folosite sunt din brandul #AnnieSloanPaint,deci sfaturile mele nu sunt valabile pt alte branduri. Ce obtinem? -finisajul modern a devenit rustic clasic ,apropiat de nuanta nucului -am pus in evidenta fibra lemnului in mod spectaculos -am hidratat lemnul,astfel incat ajuta la conservarea si intretinerea lui -si nu in ultimul rand ,se intretine mai usor ,nu retine praful.
Va sfatuiesc sa incercati si voi aceasta tehnica,eu una sunt incantata si pana la urmatoarea tema va reamintesc ca : #AnnieSloanPaint it is the color in your home! Nana Radulescu
Din 2016 am trecut la un capitol nou pe piața romănească și anume RELOOKINGUL de mobilier, un concept despre care se vorbește de câțiva ani încoace, care are scopul de a reînnoi estetic piese mai vechi de mobilier, oferindu-le un aspect contemporan si nu numai.
Vă invităm să accesati secțiunea lucrarile noastre a siteului.
Pentru comenzi: 074990210
Vă mulțumim pentru interes și vă așteptăm să ne contactati